Montaż instalacji hydraulicznej – co należy wiedzieć na ten temat?

Schematy hydrauliczne bywają różne. Nawet, jeśli potrafimy czytać je w przynajmniej niewielkim stopniu, z pewnością zauważymy, że montaż instalacji hydraulicznej to proces dość wymagający, właśnie z powodu zróżnicowania projektów. Nie da się jednak uniknąć tego typu procedur, nabywając nowo wybudowany dom lub planując gruntowny remont obecnego. To właśnie instalacja hydrauliczna jest bowiem odpowiedzialna za dostęp do wody w kuchni i łazience, a także ogrzewanie pomieszczeń. Część z nas decyduje się tu na wzięcie spraw w swoje ręce, podczas gdy inni będą szukać wiarygodnego serwisu instalacji grzewczej. W niniejszym artykule opowiemy, w jaki sposób powinien przebiegać prawidłowy montaż rur i pozostałych elementów.

Instalacja krok po kroku

Zabierając się za czytanie schematów hydraulicznych, powinniśmy zadbać o to, aby wszystkie ścieki były odprowadzane ku dołowi, w sposób grawitacyjny. Instalacja hydrauliczna powinna być też odpowiednio uszczelniona we wszystkich strategicznych punktach, zaś jej konstrukcja nie może zawierać zbędnych zakrętów. Proste rury eliminują bowiem nadmiar łączników, mogących z czasem utracić swoją szczelność. Oprócz samego przepływu wody, istotne jest również odpowiednie zamontowanie instalacji grzewczej. Określmy więc wpierw, gdzie chcemy umieścić piec tudzież pompę ciepła. Następnie możemy zabrać się za doprowadzanie rur do pomieszczeń, pamiętając o odpowiednim ich rozmiarze. Nie zapominajmy przy tym, że prace montażowe może za nas wykonać serwis instalacji grzewczej. Jest to rozwiązanie o tyle lepsze od samodzielnej pracy, że nie musimy martwić się o wszelkie niedopatrzenia, związane chociażby z niewystarczającym zabezpieczeniem rur.

Prace serwisowe

Nawet, jeśli nasza instalacja została zamontowana w zgodzie ze schematami hydraulicznymi, nie oznacza to, że nie musimy dokonywać regularnych przeglądów technicznych. Szczególnie, że wizyta specjalisty w dalszym ciągu wyniesie nas mniej, niż koszty związane z poważną usterką. Nawet niewielki spadek sprawności kotła może zaowocować wyższymi opłatami za ogrzewanie. Poszukując skutecznego serwisu instalacji grzewczej, warto jest zajrzeć na stronę producenta naszego kotła tudzież pompy. Renomowane firmy, na przykład Brötje, zamieszczają na swoich portalach listy współpracujących z nimi serwisantów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *