Pompa ciepła – co warto wiedzieć na jej temat?

Efektywność urządzeń grzewczych to nie jedyna istotna cecha, którą powinny odznaczać się współczesne modele tychże. W obecnych czasach, równie istotną wagę przywiązuje się bowiem do bezpieczeństwa dla środowiska. Dotyczy to także nowych modeli pomp ciepła, cieszących się coraz większym uznaniem w naszym kraju. Rozwiązanie to jest bowiem niezwykle opłacalną inwestycją, umożliwiającą nam pełną niezależność cieplną, możliwość chłodzenia w gorące dni oraz wykorzystanie pompy wespół z panelami słonecznymi. Nie dziwi więc fakt, że pompa ciepła została uwzględniona w programie Czyste Powietrze, dofinansowującym montaż ekologicznych urządzeń grzewczych. W niniejszym artykule przybliżymy Wam temat tych niezwykle przydatnych maszyn.

Działanie pompy grzewczej

Pompa ciepła, podobnie jak popularne piece gazowe, jest wykorzystywana w celu ogrzewania pomieszczeń oraz zapewniania domownikom ciepłej wody. W przeciwieństwie do kotłów, pompa nie wykorzystuje jednak paliwa. Zamiast tego, ciepło jest pozyskiwane z chłodniejszego źródła, zwanego także dolnym. Mowa tu o gruncie, wodzie, a czasem także i powietrzu. Pozyskane ciepło jest następnie przepompowywane do źródła górnego, czyli naszej domowej instalacji. Z tego też powodu, pompy nie są urządzeniami grzewczymi, produkującymi ciepło. Pełnią one jedynie rolę przekaźników, dostarczających ciepło z zewnątrz do naszego domu. Ogromną zaletą nowoczesnych pomp ciepła, dostępnych w ramach programu Czyste Powietrze, są również bogate opcje montażowe – urządzenia te możemy bowiem umieścić praktycznie wszędzie, pod warunkiem, że zapewnimy im stały dostęp do prądu.

Współczesne rozwiązania

Decydując się na zakup pompy ciepła, powinniśmy zwrócić uwagę na obecność nowoczesnych rozwiązań, oferowanych nam przez renomowanych producentów. Przykładem są tu chociażby modele firmy Brötje, takie jak BLW Split C. Urządzenie to wyposażono chociażby w wygodny regulator, funkcję hybrydową, możliwość konfiguracji pracy sprężarki czy też system, zapobiegający zamrożeniu sprężarki. Jeśli interesuje nas więc montaż pompy ciepła za sprawą programu Czyste Powietrze, naprawdę warto jest rozważyć inwestycję w możliwie najnowocześniejszy model, który zapewni nam wieloletnią efektywność pracy na najwyższym poziomie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *